‹ Zpět

LINDY HOP (SWING)


Lindy Hop je tanec pojmenovaný podle přeletu Atlantiku Charlesem Lindberghem v roce 1927. Tanec se vyvinul v Harlemu v New Yorku v pozdních 20. a raných 30. letech 20. století a tancoval se na tehdejší swingovou hudbu. Lindy byl ovlivněn mnoha tanečními styly tehdejší doby (jazzu, step, breakaway a charleston). Tanec kombinuje párové a sólové tancování. Používá taneční pohyby a improvizaci charakteristické pro černošské tance, s osmi-dobou stavbou tanců evropských. Toto spojení je vidět v základním kroku, nazývaném swing out, který střídá otevřené postavení, kde jsou tanečníci spojeni pouze jednou rukou s uzavřeným držením, kde je partnerka v partnerově náruči. Od 80. let 20. století došlo díky tanečníkům ze Švédska, Británie a USA k obrodě Lindy Hopu a v současnosti se tancuje prakticky na celém světě.

Ve video ukázce najdete legendární taneční skupinu Whitey’s Lindyhoppers, která v 30. a 40. letech Lindy Hop proslavila.


Popis levelů:
BEG pro úplné nováčky, kteří chtějí začít Lindy Hop tančit, případně pro ty, kdo absolvovali pouze ukázkovou lekci na tančírně, nebo jiné akci
BEG/INT– již jste absolvoval/la min. půl roku lekcí Lindy Hop – cca 20 lekcí.  Znáte Lindy Hop Swing out a Flying Charleston. Znáte 6-count i 8-count, pracujete na tripple stepu. Chodíte občas na párty.
INT– navštěvujete lekce Lindy Hop min. 1 rok – cca 40 lekcí. Znáte lead/follow basic kroků, ale můžete ještě dělat chyby ve složitějších figurách. Znáte alespoň tyto kroky/figury – basic 8 count i 6 count, Swing out, Inside/Outside turn, Texas Tommy, Flying Charleston, Tandem Charleston. Měli byste ovládat i některé jazz steps a tradiční choreografie, jako například Shim Sham Shimmy. Tento kurz můžete opakovat i několik sezón po sobě. Látka bude vždy trochu jiná.
INT/ADV – tančíte minimálně 2 roky, cca 80 lekcí a lindy hop je pro vás více než zábavné ukrácení volného času. Jen nové figury vám nestačí, chcete intenzivně zapracovat na vašem lead/follow. Preferujete průvodce, který vás nasměruje, více než používání vlastní kreativity.
– ADV – navštěvujete lekce Lindy Hop cca 3 roky. Nemáte problém s lead/follow. Znáte různé figury a umíte občas zaimprovizovat na hudbu. Chcete hlavně rozvíjet svou taneční samostatnost a kreativitu. Zajímá vás otázka muzikality v tanci. Zatančíte si i na rychlejší tempo. Měli byste znát jazz steps, znalost některých těžších choreografií (například Tranky Doo nebo Big Apple) je vítána. Do tohoto levelu se na začátku sezóny koná AUDITION, kde klademe důraz především na lead a follow. Pokud máte pochybnosti o svém výběru správného levelu, kontaktujte některého z lektorů.
ADV + – pouze pro vybrané studenty. Rychlé tempo výuky, intenzivní práce, pokročilá technika. Pokud myslíte, že je to to pravé pro vás, napište lektorům: stepan@zig-zag.cz