16
Úno

Kam na swingové boty?

AUTOR: Katy Cherry

Swingová komunita v Čechách bohužel stále není tak velká, aby byla zajímavá pro dovozce taneční obuvi. Sem tam se sice dá něco najít, ale jedná se spíše o výjimky. Tedy, především pro začátečníky, zde je pár tipů, co by swingové boty měly splňovat, kam se za swingovými botami vydat atd. Na závěr i mé skromné doporučení a pár odkazů. 🙂
Pokud zde některé body zdůrazňuji, vězte, že jde především o vaši bezpečnost.

Pravidlo č. 1 – KLOUZAT, KLOUZAT, KLOUZAT!!!
Zdánlivě zanedbatelný detail, ze začátku často i nepříjemný, který ovšem předurčuje vaši budoucnost. Zdravotní především! Jakýmkoli pohybem do torze (otáčení se na noze) si tanečně necvičená i cvičená noha namáhá vazy v kolenech. Při neopatrném a prudkém pohybu si celkem koledujete i o utržení vazů. Nemluvě o lidech s vyhazovacím kolenem nebo kyčlí. Toto pravidlo většinou znamená koženou podrážku. Bonusem je rozšíření si obzorů hromadou všemožných slidů. 😉

Řešení č. 1 – co dům dal.
Asi nejjednodušší a nejdostupnější varianta. I zde ovšem pozor na pár detalů. Pro pány i dámy samozřejmě platí výše zmíněné pravidlo č. 1 – klouzat, což může u gentlemanů znamenat například standardky nebo jiné polobotky, ovšem i některé placaté boty s gumovou/plastovou/chtějte jakoukoliv podrážkou občas kloužou. Dámy, nedoporučuji příliš vysoký podpatek, spíše stabilní botu na nízkém podpatku, klínku, nebo s plochou podrážkou. Jde tu o bezpečnost vaší i vašeho okolí (zvrtnutí nohy, přišlápnutí nachomítnuvšího se kolegy swingaře atd.).

Řešení č. 2 – koupě pánských/dámských tanečních bot.
Pokud vhodné botky polobotky doma nenajdete, je možné je koupit nebo si nechat na míru ušít. Ve druhém případě některé firmy mají v nabídce i „stylové“ dvoubarevné boty (např. DITAS). U dámských bot opět pozor na vyšší podpatky (nedoporučuji pokud se jedná o boty na lekce nebo pravidelné tančírny). Mezi rozšířené zahraniční značky patří Aris Allen, které ovšem u nás lze sehnat pouze přes internetový obchod a za slušné poštovné. U některých modelů lze sehnat i variantu „EEE“ pro široké chodidlo. Dále lze doporučit boty značky Old Woogies, dražší ale kvalitní boty, Slide & Swing, nová značka bot s nízkým podpatkem, která rychle nabývá na popularitě, Saint Savoy, Rakouská značka s krásnými dámskými modely na podpatku a barevně zajímavými pánskými (zatím jen bez podpatku, polobotky prý budou), nebo Savoy od tanečníka Maxe Angelo Pitrzzelliho, drahé boty, které ovšem vypadají bytelně.

Řešení č. 3 – kedsky značky Keds a jiné (taneční) tenisky.
V zahraničí velmi populární obuv je dnes k dostání už i v Čechách. Výhodou (především pro dámy) je velký výběr vzorů a barev. Zásadní nevýhodou ovšem je gumová podrážka, která by se hodila když už tak na kluzké povrchy, jak vám to bude klouzat v Jamu, uvidíte. Tyto boty lze samozřejmě nechat podrazit, v takovém případě by byly použitelné skoro kdekoliv (viz dále). Nabídku značky Keds najdete ZDE.
Mezi u nás zatím nedostupné značky patří opět Aris Allen nebo Dance Joy, při dobrém odhadu velikosti ovšem ani to není problém. Z netanečních bot má velkou nabídku ještě ASOS, který nabízí mnoho vzorů a barevných kombinací plátěnek i pro pány!

Řešení č. 4 – jakákoliv jiná obuv.
Ano, až tak jednoduché. Poslední dobou jsou velmi populární třeba obyčejné plátěné tenisky. Často stačí pouze projít jakýkoliv větší obchod s botami (ideálně v době slev a výprodejů) nebo supermarket. Svůj styl si najde téměř každý, já jsem zatím pokaždé našel i nějaké alespoň trochu stylové boty (viz např. na úvodním fotu boty značky Baťa). Takové boty dále doporučují nechat podrazit chromovou kůží od tanečního obuvníka (třeba již zmiňovaná firma Ditas). Tento upgrade na taneční obuv vás vyjde cca na 300,- a  bota má několikaletou výdrž (moje první boty vydržely cca 3 roky lekcí a tančíren, tedy cca 6 hodin týdně, než se začaly trhat). Při výběru boty si dejte pozor především na tloušťku podešve; tu obuvník před nalepením kůže musí nejdřív zbrousit (zdrsnit).

Každému sedí samozřejmě něco jiného. Jen vás prosím, boty na podpatku používejte s rozumem. Nejen z důvodu, že vás při nešetrném zacházení se svým pohybovým aparátem (a že ho na lekcích bude dost) budou bolet „jen“ vaše kolena, ale především kvůli vašemu okolí. Podpatek na achylovce je opravdu nezapomenutelný. A zkušenost s tím dříve nebo později nabyde každý! Já osobně třeba na lekcích a tančírnách používám placaté boty, pokud je hodně místa nebo je nějaká větší a stylovější tančírna, tak si milerád obuji polobotky a sliduji. 🙂
Ve výsledku se ale vyplatí mít k dispozici několik variant, pokud si to můžete a chcete dovolit. Třeba v mém arzenálu jich je teď pět párů a každý  je jiný (jedny mám jen na donošení, některé více kloužou než jiné, jedny mají tvrdší podrážku než druhé, …). Pokud se vydáte někam na festival, nevíte většinou s jakou podlahou se setkáte. Na velmi kluzké povrchy si můžete bez obav vzít boty jak Kedsky tak i boty podražené chromovou kůží, polobotky jsou velikou výzvou, kterou stojí za to příjmou. Ale opatrně. Naopak na neklouzavých površích budete rádi za boty s podrážkou, která klouže (třeba polobotky).

S jakýmkoli dotazem, postřehem či připomínkou mi klidně napište na stepan@zig-zag.cz. Přeji mnoho zdaru při vybírání. 🙂

Přispěli: Kateřina Třešňáková, Matěj Třešňák

http://www.ditas.cz
http://www.kedsky.cz
http://www.bata.cz
http://www.dancestore.com
http://www.dancejoy.se/lang-en/5-shoes
http://www.oldwoogies.com/store.htm
http://www.slideandswing.es/en/
http://www.saintsavoy.com/en/
http://www.asos.com/?hrd=1
http://savoy.ecwid.com/#
http://www.mladygentleman.cz