Blog

Znáte nás? Znáte nás dobře? Chcete vědět víc? Víc osobního? Víc zákulisního? Přesně pro to je tu náš BLOG! Vše, co se na Zig-Zag webové stránky nevejde a mohlo by vás zajímat. Vše to, co o nás (asi) nevíte, co máme rádi, co si myslíme, co připravujeme, čím vás chceme do budoucna překvapit, co pro vás chceme zlepšit, ale i spousta praktických aktuálních informací, které byste jinak možná přehlédli. To a mnohem více. Právě zde!

14
Led

Swingovna finishuje!

AUTOR: Katy Cherry

Držte nám palce, jdeme do finále. Doděláváme poslední drobnosti a čeká nás kolečko nutné k zahájení provozu. Tedy měření světel, měření hluku, revize elektro, hygiena, hasiči, kolaudace….
Termín kolaudace je zatím 30.1. Tedy kolem tohoto data čekejte také email o aktuálním dění. Pokud vše půjde hladce, dáme také vědět, od kdy se lekce přesouvají z náhradních prostor do Swignovny.

Hlavní sál
Pohled od recepce

14
Led

Změna rozvrhu 16.1.

AUTOR: Katy Cherry

Naši milí swingaři,
ve čtvrtek 16.ledna musíme z provozních důvodů přemístit lekce z kavárny Liberál do ZŠ Sázavská (Sázavská 830/5, Praha 2 – Vinohrady).

Lekce proběhnou ve standartních časech. Lekce v Dlouhé zůstávají beze změny.

Za vzniklé komplikace se velmi omlouváme a děkujeme za pochopení.


2
Led

Změny v rozvrhu 6.1. v Liberálu a Korunce, točíme Bourák!

AUTOR: stepan

Z různých i hrůzných důvodů bude pár následujících změn. Točíme film Bourák, ovšem vzhledem k tomu, že nám produkce nemohla slíbit včasný konec, rozhodli jsme se vybrané lekce v Liberálu a Korunce raději přesunout. Lekce Lindy Beginners si, prosím, nahraďte na ostatních kurzech (nejlépe v páru), ideálně však v průběhu prvních dvou týdnů lekcí v lednu (tedy v týdnu od 6. a od 13.1.) – budeme probírat novou látku. Ostatní odpadlé lekce nahradíme v pátek 17.1. ve studiu Zig-Zag (Dlouhá 20, suterén) v následujících časech:

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

16:50-17:50 Swing Teens
18:00-19:00 Couple Charleston
19:05-20:05 Balboa Beginners
20:10-21:10 Solo Beginners

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Za komplikace se vám omlouváme a přejeme vše dobré v roce 2020! 🙂


1
Led

Nové kurzy od února

AUTOR: Katy Cherry

Od února startujeme několik nových tanečních kurzů.

Pro úplné nováčky ve světě SWINGu nabízíme:
– Lindy Hop BEGINNERS / pondeli / Swingovna / 20:10
– Lindy Hop BEGINNERS / utery / Swingovna / 20:10
– Lindy Hop BEGINNERS / streda / Vodárna / 20:10
Kurzy najdete v rozvrhu s poznámkou “ od února“

Pro zkušenější z vás, kteří mají již základy CHARLESTONu nabízíme navazující kurz párového Charlestonu v levelu:
– CHARL INTERMEDIATE / pondeli / Korunka / 18:30

Kompletní rozvrh, ceny a přihlášku najdete ZDE


4
Lis

Vánoční klídek

AUTOR: stepan

Nebojte, brzo se tančení zase vrátí. A kdo by to nemohl vydržet, tak určitě se okolo Vánoc a Silvestra něco bude konat. A kdo by to nemohl moc moc vydržet, tak si vždycky můžete zatancovat doma třeba.

LEKCE nebudou probíhat mezi 23.12.-5.1.

TANČÍRNY ve čtvrtek 19.12. a v pondělí 23.12. budou, pak už jen klídek. Tančírny opět začnou od pondělí 6.1.

Za živou hudbou můžete jít 28.12. do Malostranské besedy na Mole’s Wing Orchestra.


19
Říj

Nahrazování lekcí

AUTOR: stepan

Kdo ještě neví, zameškané lekce si můžeš nahradit na odpovídajících kurzech (tedy tvůj nebo nižší level, případně na open levelech – akrobacie, jazz). Dej si ovšem, prosím, pozor na několik věcí při nahrazování.

 1. Lekce si není možné nahrazovat ve čtvrtek v Liberálu z důvodu kapacity.
 2. Stejně tak si nelze nahrazovat na naplněných kurzech. Pokud ti jiný termín nevyhovuje nebo není jiný termín v rozvrhu, dohodni se předem s lektorem.
 3. Pokud chceš jít na náhradu sama/sám, zeptej se předem lektora, jak je to s poměrem F/L. To se týká především followerů, ale na některých kurzech bývá i více leaderů. Pojistkou je domluvit se s někým, kdo půjde na náhradu s tebou v páru.

I tak se ovšem může stát, že se na lekci sejdou všichni, co tam jsou přihlášení, a bude plno nebo bude příliš velký nepoměr F/L a náhrady v tu chvíli nebudou možné.


14
Zář

Can’t Sleep? Get Some Read!

AUTOR: stepan

Can’t sleep? Here is couple of links that I find worth visiting (in chronological order from the newest added). I do not necessarily align myself with all opinions bellow but I think they are worth reading.

(Pokračování textu…)


5
Zář

Nováčkův průvodce po Galaxii Swingu

AUTOR: Katy Cherry

Tento text je určen všem swingařům, ale primárně hlavně nováčkům. Začátky v čemkoliv provází nejistota a spousta otázek. Snažili jsme se proto zodpovědět nejčastější dotazy nováčků a také osvětlit, jak to na pražské (ale i české nebo celosvětové) „Lindyhoppové“ scéně chodí.
Pokud budete mít další otázky, pište nebo volejte. A nebo se prostě ptejte svých lektorů. Jsme tu pro vás!


TANČÍRNY:

Swing (ať už Lindy Hop, nebo Charleston, Balboa, Shag a další swingové tance) byl odjakživa považován za tzv. „social dance“, česky bychom řekli společenský tanec. V našich končinách je to ale pojem spíše zavádějící. Je tím míněno, že se nejednalo o pouhý ceremoniál, oficialitu či formální událost. Lidé se prostě chodili bavit!

Kromě toho, že budete chodit na kurzy, měli byste časem dojít do fáze, kdy na lekci jednou týdně (nebo častěji) načerpáte nové poznatky a figury, které hned přenesete do „reálného života“, tedy na tančírnu. Je to ten nejlepší relax. Můžete poznat nové a třeba i zkušenější tanečníky a na pár hodin zapomenout na trable všedního života (i to byl jeden z důvodů popularity swingu v době krize).

(Pokračování textu…)


5
Zář

Swingové playlisty

AUTOR: stepan

Chceš-li si poslechnout něco swingu a jazzu i mimo lekce a tančírny a nevíš, kam na hudbu, můžeš začít třeba zde!

Pokud se ti nějaké album současníků líbí, neváhej a kup si ho na platformách, jako jsou Bandcamp, iTunes apod. Spotify je úžasný nástroj na poslech hudby, ale ne-mainstreamovým interpretům platí naprosto mizivé částky za poslech. Konkrétní kapely můžeš mnohem více podpořit tím, že si jejich album koupíš.

Pro vícero hudby můžeš také navštívit profily dalších dvou pražských DJů – Jakuba Ivanovského a Antonína Suchánka.

(Pokračování textu…)

17
Srp

SÁLY (kurzy 19/20)

AUTOR: Katy Cherry


 • SWINGOVNA – Praha 7 (V REKONSTRUKCI – náhrady níže)
 • STUDIO ZIG-ZAG – Dlouhá 20, Praha 1 (suterén)
 • VODÁRNA – Letenská vodárenská věž – sál má vchod z ulice Na Výšinách 1, Praha 7
 • KORUNKA – ZŠ Korunovační – vchod z ulice Sládkova, Praha 7 (aula – 2.patro)
 • TYRŠŮV DŮM – Tělocvična T2, Újezd 450/40, Praha-Malá Strana (vchod z ulice Všehrdova)
 • Kavárna LIBERÁL – Heřmanova 6, praha 7 (salńek v suterénu)

POZOR! Swingovna je stále ve fázi rekonstrukce. Začátek sezóny tedy začneme pro dotčené kurzy v náhradních prostorách a to takto:

 • PONDĚLÍ – Liberál
 • ÚTERÝ- Studio Zig-Zag
 • STŘEDA – Korunka
 • ČTVRTEK – Liberál

O plánovaném termínu dokončení a kolaudaci Swingovny vás budeme informovat. Držte nám palce, ať je to co nejdříve 🙂


Z důvodů náhrad prostorů za Swingovnu musíme také dočasně přesunout stepařské kurzy ze ZZ Studia v ÚTERKY a to do ZŠ Sázavská.
Stepařský trénink se pak přesouvá na neděli (ZZ Studio).


19
Čvn

Správný level

AUTOR: Katy Cherry

Přihlášky na novou sezónu 2019/2020 jsou již spuštěny a mnoho z vás se ptá, jak zvolit ten správný level. Níže je tedy malý návod.


Pokud přecházíte z jiné taneční školy nebo studia, kontaktujte nás a my vám doporučíme pro vás nejvhodnější level. Je možno se také nechat přezkoušet od některého z našich lektorů.


LINDY HOP:
– BEG – nemáte žádné zkušenosti s daným tancem, nebo jste se zúčastnil/a pouze pár ukázkových lekcí
– BEG/INT– máte za sebou náš kurz ZAČÁTEČNÍCI, který začínal v 2. pololetí, tedy od února tohoto roku NEBO jste chodili do začátečníků od září, ale hodně jste zameškali NEBO máte pocit, že není kam spěchat a že zopakování základů se vám bude hodit.
– INT – máte za sebou náš kurz ZAČÁTEČNÍCI (který začal na začátku sezóny, tedy v září) nebo kurz MÍRNĚ POKROČILÍ. Tento kurz můžete opakovat i několik sezón po sobě. Není kam spěchat a „to samé“ jako vloni to určitě nebude. Můžete zkusit třeba jiného lektora z našeho týmu.
– INT/ADV – máte za sebou kurz STŘEDNĚ POKROČILÍ a lindy hop je pro vás více než zábavné ukrácení volného času. Jen nové figury vám nestačí, chcete intenzivně zapracovat na vašem lead/follow.
– ADV – tančíte minimálně 3 roky.  Nedělá vám problém muzikality ani rychlejší tempo. Do tohoto levelu budeme před začátkem kurzů pořádat AUDITION! Pokud audition neprojdete, automaticky budete zařazeni do úrovně INT/ADV. Více info získáte po přihlášení.


BALBOA:
– BEG – nemáte žádné zkušenosti s daným tancem, nebo jste se zúčastnil/a pouze pár ukázkových lekcí. NEDOPORUČUJEME  s tímto tancem začínat jako s prvním, pokud jste nikdy netančili swing. Mnohem lépe se v Balboe budete orientovat, když si nejdřív dáte alespoň jeden rok Lindy Hopu.
– INT – pro ty, kdo absolvovali alespoň 1 rok lekcí (Balboa) u nás v Zig-Zagu, tedy cca 40 lekcí


CHARLESTON (párový):
pro všechny, kteří tančí alespoň 1 rok Lindy Hop a chtějí si rozšířit taneční obzory o další párové techniky.


STEP:
BEG – nemáte žádné zkušenosti s daným tancem, nebo jste se zúčastnil/a pouze pár ukázkových lekcí
– INT – máte za sebou náš kurz BEGINNER. Tento kurz můžete opakovat i několik sezón po sobě. Není kam spěchat a „to samé“ jako vloni to určitě nebude. Pokud jste navštěvovali kurzy jiných stepařských studií, doporučujeme vyzkoušet naše lekce na některé z open class, případně se induviduálně domluvit s naším vyučujícícm lektorem.
– INT/ADV
– ADV


JAZZ:
– pro VŠECHNY – jedná se o program pro udržení a rozvíjení tělesné kondice i tanečních dovedností. Je to tedy vhodný doplněk ke všem ostatním tanečním technikám našeho studia i jako všeobecný program pro zdokonalování práce s vaším tělem.


SOLO SWING:
– BEGINNER – Na tyto lekce byste měli jít již po začátečnických lekcích Lindy Hopu, kde jste se již s nějakými kroky a třeba i jednoduchými vazbami seznámili (například fall of the log, Suzy-Q, Shim Sham), ale ještě jste nedělali žádné komplexnější vazby nebo choreografie.
– INTERMEDIATE – Pokud máte za sebou INTERMEDIATE level v Lindy Hopu v Zig-Zagu, je toto level pro vás. Během těchto lekcí jste totiž již načerpali základní zásobu jazz steps, které budeme spolu dále rozvíjet.


AKROBACIE:
– pro SWINGAŘE – ideální doplněk ke kurzům Lindy Hop pro středně pokročilé a pokročilé swingaře. Lekce se skládá ze tří částí
– gymnastická příprava, zaměřená na zvládnutí základních prvků
– partnerská spolupráce, zaměřená na cviky v páru
– vlastní akrobatické figury swingových tanců, nácvik s dopomocí


DĚTSKÉ KURZY:

 • STEP DĚTI / BEGINNER
 • STEP DĚTI / INTERMEDIATE
 • SWING KIDS
 • SWING TEENS

9
Říj

ZZ tap & swing lektoři 18/19

AUTOR: Katy Cherry

S touhle partou chceš protancovat střevíce! Profi a poloprofi tanečníci, lektoři, rodina a přátelé. To je Zig-Zag tým 18/19!


26
Čvc

Dance movies

AUTOR: Katy Cherry

Free evening and nothing to do? Pick a movie from below here. Here are couple and we’ll keep adding more and more movies. If you have any suggestions, feel free to leave me a note at:
stepan@zig-zag.cz

Suggestions: some titles have linked websites with either trailer or the whole thing; some of the movies or plays you can find only available on DVDs, others on streaming websites, YouTube etc.

(Pokračování textu…)


31
Kvě

Jak vypadá lekce stepu v Zig-Zag studiu

AUTOR: magda

Předně nečekejte tradiční biflování kroků, nášlapů a úderů. Nepatříme mezi stepařské školy, které rok trénují se studenty jednu choreografii a pak je vyvezou na závody. Naše kurzy stepu jsou založené na souznění těla a rytmu a také na pilování techniky, kterou můžete využít na stepařských jamech. Naším cílem je, aby byl student všestranný. Aby ovládal stepařské údery a dokázal je libovolně kombinovat. Aby chápal spojení stepu a muziky a sám se stal hudebním nástrojem.

(Pokračování textu…)


3
Kvě

Míla Saidl o NY i ZZ

AUTOR: Katy Cherry

Jeden z prvních studentů swingu Zdeňka Pileckého. Toho času působící v New Yorku…. Na Českém rozhlase nejen o swingu.

 

http://www.radio.cz/en/section/one-on-one/swing-scene-now-more-vibrant-in-europe-than-us-says-ny-based-dance-instructor-milo-saidl


9
Kvě

SWING KIDS (1991)

AUTOR: Katy Cherry

Foto z natáčení slavné taneční scény z filmu SWING KIDS! – vědeli jste, že se tento film točil v Praze a že tahle scéna je točená ne v Lucerně (jak si spousta lidí myslí), ale v hudebním divadle Karlín?

Na filmu spolupracoval a v této scéne tančil náš boss Zdeněk Pilecký aka Mr. ZZ 🙂

swing kids


22
Dub

Zapomenutí hrdinové synkopy

AUTOR: Katy Cherry

Nový jazzový pravidelník v podání legendárního dua Ondřeje Havelky a Pavla Klikara. Každou první středu v měsíci v 17:45 na stanici Český rozhlas 3 – Vltava.

(Pokračování textu…)


1
Bře

SWING! The documentary

AUTOR: Katy Cherry

Zig-Zag tap&swing a Prague Swing Festivals (PSSF, PSX) jsou partnery projektu SWING! The Documentary!

„SWING! is a feature-length documentary that takes an inside look into the culture of swing dancing and the characters who make it special. We explore the culture surrounding Swing dance from the emergence of the Lindy Hop to the modern day international phenomenon. The film follows the growth of Swing dance from its purely American roots as an art form, to countries all over the world. SWING! looks at the lives of the Swing dancers themselves to find their personal stories and why this dance fills them with joy.“

Více o tomto zajímavém projektu ZDE


16
Úno

Kam na swingové boty?

AUTOR: Katy Cherry

Swingová komunita v Čechách bohužel stále není tak velká, aby byla zajímavá pro dovozce taneční obuvi. Sem tam se sice dá něco najít, ale jedná se spíše o výjimky. Tedy, především pro začátečníky, zde je pár tipů, co by swingové boty měly splňovat, kam se za swingovými botami vydat atd. Na závěr i mé skromné doporučení a pár odkazů. 🙂
Pokud zde některé body zdůrazňuji, vězte, že jde především o vaši bezpečnost.
(Pokračování textu…)


10
Pro

Mistrovství světa ve stepu – Riesa 2014

AUTOR: Katy Cherry

Náš „Big Boss“ Mr. ZZ porotcoval minulý týden stepařský šampionát v Německu (pořádá IDO) a rád by se s vámi podělil o své postřehy:

Autor článku: Zdeněk Pilecký aka Mr. ZZ

V prvé řadě musím říct, že Riesa pro mne byla novou zkušeností, velmi odlišnou od domácích soutěží. Byla pestrá. Byly k vidění nejen různé styly, ale také techniky, dokonce různé přístupy. To samé se nacházelo na druhé straně barikády, tedy za porotcovskými stolky.

 

Dostal jsem čtyři otázky:
(Pokračování textu…)


30
Říj

Ten „správný“ Shim Sham na YouTube

AUTOR: Katy Cherry

Často se naši studenti ptají, který z těch milionu videí Shim Shammu na YouTube je ten „správný“.
Správná odpověď je „Všechny!“ 🙂

(Pokračování textu…)


7
Dub

PSSF 2014 na ČT!

AUTOR: Katy Cherry

Prague Spring Swing Festival 2014 na ČT!


19
Lis

Sam Weber na ČT Art

AUTOR: Katy Cherry

V sobotu 16.11.2013 jsme pořádali další stepařský seminář, tentokrát s jedním z našich nejoblíbenějších zahraničních lektorů, Samem Weberem.
Sam je světově uznávaný jako „první liga“ současného stepu. Jeho technika je jedna z nejlepších. Jeho nohy jsou rychlé.
Sam je také „protégé“ stepaře a učitele Stan Kahna a díky své baletní hisotrii (býval sólistou Joffrey baletu ze San Franciska) je celé jeho tělo pořád nakoby ve vzduchu. „Létající Sam“!

V rámci jeho návštěvy Prahy ukázal Sam něo málo ze svého umění také na ČT Art v pořadu Události v kultuře (pátek 15.11.2013 od 20 hod) – pro ukázku klikněte na banner vlevo.


1
Lis

Lasto je náš syn! A jsme na něj hrdí!

AUTOR: Katy Cherry

Zig-Zag již mnoho let podporoval prostřednictvím adopce na dálku (Caritas) tohoto mladého nadějného muže.
Jmenuje se Lasto a na chlapce z chudých poměrů to dotáhl daleko. Úspěšně letos zakončil studia na univerzitě v Kampale.
Teď ho čeká úkol ještě těžší, najít práci! Lasto chce v budoucnu pomáhat dětem v nouzi, tak jak bylo pomoženo jemu… Velmi silně věří v Boha.
Děti, které nyní prostřednictvím Caritas podporujeme jsou Robert a Paul. Doufáme, že jejich osudy budou alespoň z části takové, jako je ten Lastův. Lastův dojemný příběh přímo z jeho pera přímo zde:
(Pokračování textu…)


30
Říj

Zig-Zag opět v TV!

AUTOR: Katy Cherry

Jen pár dní po uveřejnění krátké reportáže v Událostech v kultuře na ČT z electroswingové tančírny z Café Nona (pořádalo Radio 1 ELECTRO SWING RIVER) s mým krátkým komentářem o swingu v Čechách, přichází další pořad na ČT a to Afterfakty, který tentorkát swingu a electroswingu dal větší prostor i čas.
Náš Big Bogg Zdeněk Pilecký byl jako ryba ve vodě a s Martinem Juráčkem (Radio 1 Electro Swing River) si notovali.
Možná i proto je tento pořad oproti předešlému více vypovídající o tom, co je swing, co je elctroswing, jaké jsou rozdíly v obou scénách a kde se naopak prolínají. Prolínat se určitě budou při našem Prague Swing Xmas 2013, kde součástí doprovodného programu bude další tančírna Radia 1 v Café Nona (pátek 13.12.).
Artefakta/ ČT art 23.10.2013 (klikni na banner vlevo)


11
Říj

Proč Blog?

AUTOR: Katy Cherry

Bloggerství je poslední dobou velká móda. Bloggeři rostou jak houby po dešti a my nesmíme zůstat pozadu!
Ne, tak právě tak to není. Náš blog nevzniká proto, abychom drželi krok s dobou, ale z potřeby podělit se s vámi o informace a zajímavosti, které se jinam na naše stránky prostě nehodí, ale my máme potřebu vám je sdělit.
Pro tento druh informací nám sice již od 8.8.2010 velmi dobře slouží naše FB stránka, ale ne všichni mají Facebook. A proto je tu nyní náš velmi čerstvý blog.
(Pokračování textu…)