Blog

Znáte nás? Znáte nás dobře? Chcete vědět víc? Víc osobního? Víc zákulisního? Přesně pro to je tu náš BLOG! Vše, co se na Zig-Zag webové stránky nevejde a mohlo by vás zajímat. Vše to, co o nás (asi) nevíte, co máme rádi, co si myslíme, co připravujeme, čím vás chceme do budoucna překvapit, co pro vás chceme zlepšit, ale i spousta praktických aktuálních informací, které byste jinak možná přehlédli. To a mnohem více. Právě zde!

5
Čvn

Nový rozvrh na sezónu 19/20

AUTOR: stepan

Nový rozvrh máme. Ale nedáme! 🙂

A navážno – máme takové malé překvapení, ale nechceme s ním vylézt, dokud nebude úplně potvrzené. Tak zůstaňte ještě chvilku napnutí a nechte se překvapit. Doufáme, že každým dnem snad bude vše potvrzeno a v půlce června rozvrh zveřejníme.

Váhát a čekat ale nemusíte, využíjte nastalý čas, můžete se mezitím dohadovat s ostatními na co se přihlásíte a zkusit potenciálního parťáka na registraci. Nebo se třeba můžete zamyslet nad tím, jestli si k lindy třeba přibrat solo lekce nebo step nebo naopak ke stepu třeba lindy.


9
Dub

Mimořádnosti v rozvrhu – duben/květen

AUTOR: stepan

Několik věcí, co nás čeká – PSSF, Velikonoce a státní svátky v květnu. Takže pěkně popořadě:

  • v neděli 14.4. je zrušen jazz, neb všichni budeme na PSSF
  • přes Velikonoce nejsou pondělní lekce (22.4.), lekce se vám ale samozřejmě počítá, skočte si ji někam nahradit
  • 1.8. lekce nejsou, lekci si můžete nahradit
  • 8.8. lekce běží normálně


4
Led

Trvalá změna rozvrhu – středeční lekce v DOSu

AUTOR: stepan

Pozor, pozor! Na vědomí dáváme (případně připomínáme), že nově jsou již od ledna středeční kurzy v Domu odborových svazů přesunuty do Letenské vodárenské věže, vchod z ulice Na Výšinách 1.14
Říj

Can’t Sleep? Get Some Read!

AUTOR: stepan

Can’t sleep? Here is couple of links that I find worth visiting (in chronological order from the newest added). I do not necessarily agree with all opinions bellow, however. 😉

(Pokračování textu…)


9
Říj

ZZ tap & swing lektoři 18/19

AUTOR: Katy Cherry

S touhle partou chceš protancovat střevíce! Profi a poloprofi tanečníci, lektoři, rodina a přátelé. To je Zig-Zag tým 18/19!


5
Zář

Nováčkův průvodce po Galaxii Swingu

AUTOR: Katy Cherry

Tento text je určen všem swingařům, ale primárně hlavně nováčkům. Začátky v čemkoliv provází nejistota a spousta otázek. Snažili jsme se proto zodpovědět nejčastější dotazy nováčků a také osvětlit, jak to na pražské (ale i české nebo celosvětové) „Lindyhoppové“ scéně chodí.
Pokud budete mít další otázky, pište nebo volejte. A nebo se prostě ptejte svých lektorů. Jsme tu pro vás!


TANČÍRNY:

Swing (ať už Lindy Hop, nebo Charleston, Balboa, Shag a další swingové tance) byl odjakživa považován za tzv. „social dance“, česky bychom řekli společenský tanec. V našich končinách je to ale pojem spíše zavádějící. Je tím míněno, že se nejednalo o pouhý ceremoniál, oficialitu či formální událost. Lidé se prostě chodili bavit!

Kromě toho, že budete chodit na kurzy, měli byste časem dojít do fáze, kdy na lekci jednou týdně (nebo častěji) načerpáte nové poznatky a figury, které hned přenesete do „reálného života“, tedy na tančírnu. Je to ten nejlepší relax. Můžete poznat nové a třeba i zkušenější tanečníky a na pár hodin zapomenout na trable všedního života (i to byl jeden z důvodů popularity swingu v době krize).

(Pokračování textu…)


3
Srp

Nejstarší swingová tančírna v Praze končí, lekce i tančírny se z Jam Café přesouvají

AUTOR: stepan

S velikou lítostí bohužel musíme oznámit, že naše pravidelné lekce a tančírny v Jam Café po 13 letech končí.

 

LETNÍ LEKCE A TANČÍRNY v pondělí budou nadále pokračovat, ovšem v Café Jedna (Dukelských hrdinů 47) ve Veletržním paláci.

 

PONDĚLNÍ PRAVIDELNÉ KURZY OD ZÁŘÍ se z Jam Café přesunou do auly ZŠ Korunka (Korunovační 8). Tančírny budou v Café Jedna.

 

STŘEDEČNÍ PRAVIDELNÉ KURZY OD ZÁŘÍ jsou stále v jednání, nový prostor vám potvrdíme co nejdříve.

 

V blízké době byste měli dostat oficiální EMAIL SE ZMĚNAMI PROSTORŮ PRAVIDELNÝCH KURZŮ od září.


Bohužel, já sám (a nejen já) bych byl rád, kdyby to byl jen překlep nebo snad kanadský vtípek, ale není. Jam Café byl prostor, který v centru unikátně kloubil možnosti běžné kavárny a tančírny a mnozí z nás zde i zažili své první lekce a tančírny. Mě nevyjímaje. Do Jamu jsem na své první lekce začal chodit v září 2007. Snad i proto mám trochu pocit, jako bych psal kondolenční oznámení, se kterým končí dvě dosavadní nejstarší tančírny v Praze. V prostoru, kde jsem protančil nejvíce času, kde jsem se učil učit, propil a vypotil litry malinovky, zvrtnul si kotník, dostal loktem do nosu, strčil prsty do větráku, usnul u DJování, klouzal se po podlaze jako lachtan a všechny ostatní věci, co ke swingu neodmyslitelně patří…

 

Pokud byste snad někdo věděl o vhodném a nevyužitém prostoru, který by kloubil možnosti tančírny a přitom volně přístupného prostoru, podobně jako Jam Café, neváhejte nám napsat.


26
Čvc

Dance movies

AUTOR: Katy Cherry

Free evening and nothing to do? Pick a movie from below here. Here are couple and we’ll keep adding more and more movies. If you have any suggestions, feel free to leave me a note at:
stepan@zig-zag.cz

Suggestions: some titles have linked websites with either trailer or the whole thing; some of the movies or plays you can find only available on DVDs, others on streaming websites, YouTube etc.

(Pokračování textu…)


5
Zář

Nejeden swingový playlist

AUTOR: stepan

Jsou konečně zpět, tentokráte na platformě Spotify. Proč Spotify?

 

– je zde větší než velké množství swingu,
– i se svými mouchami je přehledné a jednoduché,
– dají se zde jednoduše vytvářet a sdílet playlisty.

 

Takže přeji pěkný poslech swingového playlistu. 🙂

(Pokračování textu…)


31
Kvě

Jak vypadá lekce stepu v Zig-Zag studiu

AUTOR: magda

Předně nečekejte tradiční biflování kroků, nášlapů a úderů. Nepatříme mezi stepařské školy, které rok trénují se studenty jednu choreografii a pak je vyvezou na závody. Naše kurzy stepu jsou založené na souznění těla a rytmu a také na pilování techniky, kterou můžete využít na stepařských jamech. Naším cílem je, aby byl student všestranný. Aby ovládal stepařské údery a dokázal je libovolně kombinovat. Aby chápal spojení stepu a muziky a sám se stal hudebním nástrojem.

(Pokračování textu…)


15
Kvě

Správný level?

AUTOR: Katy Cherry

Přihlášky na novou sezónu 2018/2019 jsou již v plném proudu a mnoho z vás se ptá, jak zvolit ten správný level.
Níže je tedy malý návod.


Pokud přecházíte z jiné taneční školy nebo studia, kontaktujte nás a my vám doporučíme pro vás nejvhodnější level. Je možno se také nechat přezkoušet od některého z našich lektorů.


LINDY HOP:
– BEG – nemáte žádné zkušenosti s daným tancem, nebo jste se zúčastnil/a pouze pár ukázkových lekcí
– BEG/INT– máte za sebou náš kurz ZAČÁTEČNÍCI, který začínal v 2. pololetí, tedy od února tohoto roku NEBO jste chodili do začátečníků od září, ale hodně jste zameškali NEBO máte pocit, že není kam spěchat a že zopakování základů se vám bude hodit.
– INT – máte za sebou náš kurz ZAČÁTEČNÍCI (který začal na začátku sezóny, tedy v září) nebo kurz MÍRNĚ POKROČILÍ. Tento kurz můžete opakovat i několik sezón po sobě. Není kam spěchat a „to samé“ jako vloni to určitě nebude. Můžete zkusit třeba jiného lektora z našeho týmu.
– INT/ADV – máte za sebou kurz STŘEDNĚ POKROČILÍ a lindy hop je pro vás více než zábavné ukrácení volného času. Jen nové figury vám nestačí, chcete intenzivně zapracovat na vašem lead/follow.
– ADV – tančíte minimálně 3 roky.  Nedělá vám problém muzikality ani rychlejší tempo. Do tohoto levelu budeme před začátkem kurzů pořádat AUDITION! Pokud audition neprojdete, automaticky budete zařazeni do úrovně INT/ADV. Více info získáte po přihlášení.
– ADV + – není možné se standardně přihlásit, kurz je určen pouze vybraným velmi pokročilým studentům. Studenty vybírají lektoři, kontakt: katerina@zig-zag.cz


BALBOA:
– BEG – nemáte žádné zkušenosti s daným tancem, nebo jste se zúčastnil/a pouze pár ukázkových lekcí. NEDOPORUČUJEME  s tímto tancem začínat jako s prvním, pokud jste nikdy netančili swing. Mnohem lépe se v Balboe budete orientovat, když si nejdřív dáte alespoň jeden rok Lindy Hopu.
– INT – pro ty, kdo absolvovali alespoň 1 rok lekcí (Balboa) u nás v Zig-Zagu, tedy cca 40 lekcí
– ADV+ – není možné se standardně přihlásit, kurz je určen pouze vybraným velmi pokročilým studentům. Studenty vybírají lektoři, kontakt: katerina@zig-zag.cz


STEP:
BEG – nemáte žádné zkušenosti s daným tancem, nebo jste se zúčastnil/a pouze pár ukázkových lekcí
– INT – máte za sebou náš kurz ZAČÁTEČNÍCI. Tento kurz můžete opakovat i několik sezón po sobě. Není kam spěchat a „to samé“ jako vloni to určitě nebude. Pokud jste navštěvovali kurzy jiných stepařských studií, doporučujeme vyzkoušet naše lekce na některé z open class, případně se induviduálně domluvit s naším vyučujícícm lektorem.
– TAP ROUTINES – pro pokročilé stepaře. Tento kurz bude zaměřen na těžší techniku a choreografie, se kterými pak bude možnost vystoupit při různých příležitostech (tančírny, festivaly, workshopy, atd.).


JAZZ:
– pro VŠECHNY – jedná se o program pro udržení a rozvíjení tělesné kondice i tanečních dovedností. Je to tedy vhodný doplněk ke všem ostatním tanečním technikám našeho studia i jako všeobecný program pro zdokonalování práce s vaším tělem.


AKROBACIE:
– pro SWINGAŘE – ideální doplněk ke kurzům Lindy Hop pro středně pokročilé a pokročilé swingaře. Lekce se skládá ze tří částí
– gymnastická příprava, zaměřená na zvládnutí základních prvků
– partnerská spolupráce, zaměřená na cviky v páru
– vlastní akrobatické figury swingových tanců, nácvik s dopomocí


DĚTSKÉ KURZY:

1/ STEP – pro děti 10-15 let

2/ SWING – pro děti 9-12 nebo 13-16 let


3
Kvě

Míla Saidl o NY i ZZ

AUTOR: Katy Cherry

Jeden z prvních studentů swingu Zdeňka Pileckého. Toho času působící v New Yorku…. Na Českém rozhlase nejen o swingu.

 

http://www.radio.cz/en/section/one-on-one/swing-scene-now-more-vibrant-in-europe-than-us-says-ny-based-dance-instructor-milo-saidl


9
Kvě

SWING KIDS (1991)

AUTOR: Katy Cherry

Foto z natáčení slavné taneční scény z filmu SWING KIDS! – vědeli jste, že se tento film točil v Praze a že tahle scéna je točená ne v Lucerně (jak si spousta lidí myslí), ale v hudebním divadle Karlín?

Na filmu spolupracoval a v této scéne tančil náš boss Zdeněk Pilecký aka Mr. ZZ 🙂

swing kids


22
Dub

Zapomenutí hrdinové synkopy

AUTOR: Katy Cherry

Nový jazzový pravidelník v podání legendárního dua Ondřeje Havelky a Pavla Klikara. Každou první středu v měsíci v 17:45 na stanici Český rozhlas 3 – Vltava.

(Pokračování textu…)


1
Bře

SWING! The documentary

AUTOR: Katy Cherry

Zig-Zag tap&swing a Prague Swing Festivals (PSSF, PSX) jsou partnery projektu SWING! The Documentary!

„SWING! is a feature-length documentary that takes an inside look into the culture of swing dancing and the characters who make it special. We explore the culture surrounding Swing dance from the emergence of the Lindy Hop to the modern day international phenomenon. The film follows the growth of Swing dance from its purely American roots as an art form, to countries all over the world. SWING! looks at the lives of the Swing dancers themselves to find their personal stories and why this dance fills them with joy.“

Více o tomto zajímavém projektu ZDE


16
Úno

Kam na swingové boty?

AUTOR: Katy Cherry

Swingová komunita v Čechách bohužel stále není tak velká, aby byla zajímavá pro dovozce taneční obuvi. Sem tam se sice dá něco najít, ale jedná se spíše o výjimky. Tedy, především pro začátečníky, zde je pár tipů, co by swingové boty měly splňovat, kam se za swingovými botami vydat atd. Na závěr i mé skromné doporučení a pár odkazů. 🙂
Pokud zde některé body zdůrazňuji, vězte, že jde především o vaši bezpečnost.
(Pokračování textu…)


30
Říj

Ten „správný“ Shim Sham na YouTube

AUTOR: Katy Cherry

Často se naši studenti ptají, který z těch milionu videí Shim Shammu na YouTube je ten „správný“.
Správná odpověď je „Všechny!“ 🙂

(Pokračování textu…)


11
Říj

Proč Blog?

AUTOR: Katy Cherry

Bloggerství je poslední dobou velká móda. Bloggeři rostou jak houby po dešti a my nesmíme zůstat pozadu!
Ne, tak právě tak to není. Náš blog nevzniká proto, abychom drželi krok s dobou, ale z potřeby podělit se s vámi o informace a zajímavosti, které se jinam na naše stránky prostě nehodí, ale my máme potřebu vám je sdělit.
Pro tento druh informací nám sice již od 8.8.2010 velmi dobře slouží naše FB stránka, ale ne všichni mají Facebook. A proto je tu nyní náš velmi čerstvý blog.
(Pokračování textu…)