‹ Zpět

Jazz Exploration 2018


25. – 27. 5. 2018     #TapAndSwingThatsTheThing

 

Vítejte na našem novém festivalu – Jazz Exploration Weekend! Čekají vás:

  • swingové lekce (solo) s Majou Hellsten, nebo
  • stepařské lekce s triem Josh Hilberman, Kurt Albert, Klaus Bleis
  • tančírny s živou hudbou v Autoklubu ČR
  • tastery
  • posezení a povídání o stepu a swingu

HOSTÉ:

Maja Hellsten (Švédsko)
Opravdová hvězda doby 30.-50. let – tančí, hraje, zpívá, stejně jako její vzory (vemte si kupříkladu Gena Kellyho, Judy Garland, Freda Astaira nebo Bratři Nicholasovi).

Celý život se točí okolo tance – s tancem vyrůstala, tanec vystudovala, tancem se živí. A i přesto, že se dříve věnovala především modernímu tanci, nejvíce svobody a kreativity získává ze swingu a jazzu. O čemž vás dozajista přesvědčí na lekcích.

 

Josh Hilberman (USA/Belgie)
Vychován stepařskými a hlavně vaudevillovými hvězdami 30. let, Joshua Hilberman měl tu čest tančit s lidmi, jako Gregory Hines, Savion Glover, Jimmy Slyde, Brenda Buffalino a s mnohými, se kterými si prostě padl do noty.

Joshe si zamilujete, ať už pro jeho zdravý a místný smysl pro humor nebo proto, že je jednoduše výborný a empatický lektor a člověk.

 

Tap & Tray (Kurt Albert & Klaus Bleis, Německo)
Tančí spolu již více než 30 let a duo Tap & Tray se stalo jedním z nejlepších evropských „class actů“. Jejich lektory a mentory také byli ti nejlepší, Carnell Lyons, Cholly Atkins, Honi COles, Buster Brown nebo Brenda Buffalino.

Od roku 1991 tančí i s Joshem Hilbermanem, společně vytvořili kultovní „mistrovství světa v paddle & roll“ (parodii na taneční soutěže) a vystupují jako „Tap, Tray, and the Fool“.

 

Dudes of Ellington (sobotní večer)

Jiří Polydor Sextet (páteční večer)

Marek Rejhon Swing Quintet & Petra Ernyeiová (nedělní večer)


ÚROVNĚ WORKSHOPŮ:

Solo Swing – intermediate-intermediate/advanced
Pokud máš pocit, že po 2 letech lekcí swingu je na čase se pohnout se svým sólovým tancem, tohle bude příležitost právě pro Tebe. Z lekcí už ale znáš některé základní kroky, jako jsou Fall of the Log, Suzy Q, Rocking, Shim Sham, Shim Sham Break atd., jejich variace a kombinace. Pokud snad už máš za sebou i nějakou komplexnější choreografii, třeba Tranky Doo, neváhej, tohle je Tvoje úroveň.

 

Step – intermediate
Na tuto základní úroveň bys měl(a) mít za sebou alespoň 1 rok stepování a Tvůj stepařký slovníček by měl obsahovat alespoň kroky, jako jsou roll, paddle, shuffle a flap a jejich kombinace. Možná už znáš nějakou jednoduchou choreografii, jako je třeba Shim Sham.

 

Step – intermediate/advanced
Krom víše zmíněného by Ti jednodušší kroky, skoky (třeba pull backy) a jejich kombinace neměly činit příliš problémů. A to ani v pomalejších ani rychlejších tempech, či v jiných rytmech. Pochytit nové věci Ti nedělá problém. S velkou pravděpodobností máš za sebou 3-5 let stepování.


PROČ JE PRO NÁS TENTO VÍKEND TAK DŮLEŽITÝ?

Kdysi jsme začínali s workshopy u příležtosti Mezinárodního dne stepu (25.5.) a pokračovali s nimi dalších 20 let. Nyní bychom se opět chtěli více navrátit ke spojení stepu a swingu, dvou tanců, které ač dnes vypadají naprosto odlišně, sdílejí původ, vývoj i historii. K tomu nahrává, že 26.5. bylo později vyhlášeno Světovým dnem lindy hopu. Čti ještě o kousek dále, jestli tě zajímá, proč právě tyto dny.

 

Mnohým snad něco řekne jméno Bill „Bojangles“ Robinson – byl jedním z černých stepařů, který díky své osobnosti byl schopen měnit rasové vnímání a nabourávat stereotypy někdejšího showbyznysu, jako byl například „blackface“. 25.5. je datum Bojanglova narození.

 

Swingařům bude známý především Frankie Manning, známý jak z doby 30. a 40. let, tak i od 80. let do jeho smrti v roce 2009. Během svého tanečního života byl hlavním tanečníkem skupiny Whitey’s Lindy Hoppers, kterou de facto vedl, během revivalu swingu byl od 80. let nejznámější a nejvýraznější osobností (zdaleka však ne jedinou). 26.5. je opět dnem jeho narození.


LEKCE A ROZVRH:

6×60 minut

Předběžný rozvrh – pravděpodobně ještě dojde k menším změnám!

 

SOBOTA

 

NEDĚLE


PROSTORY:

Tančírny – Autoklub ČR, Opletalova 29
Lekce swing – Autoklub ČR
Lekce step – Centrum tance, Václavské nám. 36


CENY A POPLATKY ZA STORNA:

Early bird (platby do 16.4.) Regular (platby od 17.4.)
FULL PASS
(lekce + tančírny)
3000,- 3300,-
PARTY PASS
(jen tančírny)
800,- 800,-

 

JEDNOTLIVÉ VSTUPY NA TANČÍRNY:

PÁTEK SOBOTA NEDĚLE
300,- 400,- 300,-

 

Záloha na Full Pass – 1000,-
Doplácí se na místě při check-inu.

 

Storno do 16.4. – 400,- (party pass) / 1000,- (full pass)
Storno od 17.4. – 100 %

 


Video z dřívějška si můžete prohlédnout tady.