‹ Zpět

LINDY HOP (SWING)


Lindy Hop je tanec pojmenovaný podle přeletu Atlantiku Charlesem Lindberghem v roce 1927. Tanec se vyvinul v Harlemu v New Yorku v pozdních 20. a raných 30. letech 20. století a tancoval se na tehdejší swingovou hudbu. Lindy byl ovlivněn mnoha tanečními styly tehdejší doby (jazzu, step, breakaway a charleston). Tanec kombinuje párové a sólové tancování. Používá taneční pohyby a improvizaci charakteristické pro černošské tance, s osmi-dobou stavbou tanců evropských. Toto spojení je vidět v základním kroku, nazývaném swing out, který střídá otevřené postavení, kde jsou tanečníci spojeni pouze jednou rukou s uzavřeným držením, kde je partnerka v partnerově náruči. Od 80. let 20. století došlo díky tanečníkům ze Švédska, Británie a USA k obrodě Lindy Hopu a v současnosti se tancuje prakticky na celém světě.

Ve video ukázce najdete legendární taneční skupinu Whitey’s Lindyhoppers, která v 30. a 40. letech Lindy Hop proslavila.


Popis levelů:
– začátečníci – pro úplné nováčky, kteří chtějí začít Lindy Hop tančit, případně pro ty, kdo absolvovali pouze ukázkovou lekci na tančírně, nebo jiné akci
– mírně pokročilí – již jste absolvoval/la min. půl roku lekcí Lindy Hop – cca 20 lekcí.  Znáte Lindy Hop Swing out a Flying Charleston. Chodíte občas na párty.
– středně pokročilí – navštěvujete lekce Lindy Hop min. 1 rok – cca 40 lekcí. Znáte lead/follow basic kroků, ale můžete ještě dělat chyby ve složitějších figurách. Znáte alespoň tyto kroky/figury – basic 8 count i 6 count, Swing out, Inside/Outside turn, Texas Tommy, Flying Charleston, Tandem Charleston. Měli byste ovládat i některé jazz steps a tradiční choreografie, jako například Shim Sham Shimmy. Tento kurz můžete opakovat i několik sezón po sobě. Látka bude vždy trochu jiná.
– pokročilí – navštěvujete lekce Lindy Hop min. 2 roky – cca 80 lekcí. Nemáte problém s lead/follow. Znáte různé figury a umíte občas zaimprovizovat na hudbu. Zatančíte si i na rychlejší tempo. Měli byste znát jazz steps, znalost některých těžších choreografií (například Tranky Doo nebo Big Apple) je vítána. Do tohoto levelu se na začátku sezóny koná AUDITION, kde klademe důraz především na lead a follow. Pokud máte pochybnosti o svém výběru správného levelu, kontaktujte některého z lektorů.
showcase – pokud už máte za sebou všechny výše zmíněné kurzy a nechcete znova opakovat pokročilé (což jinak klidně můžete do nekonečna 🙂 ), máme pro vás nový formát lekcí, kde se kromě vybrané pokročilé techniky, zaměříme hlavně na nácvik choreografií (každé pololetí jedna choreografie). Dobrovolně pak můžete tyto choreografie s námi předvést publiku třeba na některém z našich swingových tanečních festivalů (PSX v prosinci a PSSF v dubnu)